Nástěnka       Co je storytelling       O nás       Nabízíme       Projekty       Události       Kontakty      Galerie      About us (ENG)

Newsletter

festival Storytelling!   |   Storyslam   |   Příběhové kavárny   |   Příběhové knihovny   |   Klub vypravěčů   |  Storytelling do škol!   |  Tisíc a jedna Olomouc

2017  |  2016  |  2015  |  2014       

STORYSLAM – Světový den vyprávění 2017

20. března 2017, 9.30–21.30
Langhans – Centrum Člověka v tísni, Vodičkova 37, Praha
Vstup: zdarma
Doprovodný program: Spolek Storytelling vypráví ve školách


- workshopy pro pedagogy, ale i všechny ostatní, kteří mají chuť v sobě objevit vypravěče
- přehlídka příběhů, které jsou tradiční, netradiční, veselé, smutné, dojemné i snové a hlavně poutavé a zábavné

55 minut má každý vypravěč na to, aby sdělil svůj příběh na téma "proměny" ve večerní přehlídce STORYSLAM, která dala jméno celému festivalu.
4 – Vyberte si ze čtyř workshopů na čtvrtém ročníku mezinárodního svátku vypravěčství.
3 – Přijďte na všechny tři části programu – workshopy, vypravěčské představení i STORYSLAM.
2 – Celým dnem vás budou provádět dva moderátoři a nejlepší je přijít alespoň ve dvou.
1 – jedno téma, jeden společný den, jeden zážitek.

teď.... tedy 20. března 2017!

Festival STORYSLAM – Světový den vyprávění oslavuje vypravěčství a řadí Prahu do mezinárodní sítě měst, která se k oslavě Světového dne storytellingu (World Storytelling Day) připojují. 20. března se vypráví příběhy v mnoha jazycích a na stovkách míst zároveň. Díky propojení jednotlivých událostí tvoří tato populární akce jeden společný mezinárodní projekt, který spojuje místa a lidi po celém světě.

Tradice Světového dne vyprávění funguje od roku 2001, v České republice se bude tento den slavit počtvrté. Tématem letošního ročníku jsou Proměny. A proč se vlastně po světě slaví svátek příběhů? Protože vyprávět si je tak přirozené: v příbězích přemýšlíme a pamatujeme si. Lidé si předávali příběhy od pradávna a vždycky tomu tak i bude.

Program festivalu tvoří workshopy, storytellingová vystoupení a příběhová antisoutěž STORYSLAM. Už tradičně uvedeme seminář Úvod do storytellingu, budeme se ale také nořit do tématu vyprávění ve vzdělávání. Jako každý rok bude hostem a lektorem festivalu i vypravěč Martin Hak.

Ve večerních hodinách se bude konat již ozkoušená a úspěšná antisoutěž ve vyprávění s názvem STORYSLAM na téma Proměny. Každý zájemce bude mít prostor 5 minut na to, aby předal publiku svůj příběh, a v závěru večera získá zaslouženou odměnu a ocenění za svou odvahu a vypravěčský um.

Přijďte s námi vyprávět a vytvářet nové příběhy!

Program:

9.30–12.30
Barbora Schneiderová (Storytelling CZ): Úvod do storytellingu
Přednáška s diskuzí, okořeněná příběhovými hrami.
Vyprávění a sdělování skrze příběhy tady vždy bylo, je, bude a není to nic nového pod sluncem, právě naopak – vyprávění příběhů všichni moc dobře známe a používáme ho denně. Řekli byste ale o sobě, že jste vypravěč? A to je právě ono, vyprávět příběh a používat storytelling jsou dvě rozdílné a zároveň velice společné věci. Storytelling je metoda, jak tvůrčím způsobem přemýšlet o příběhu a jak vědomě používat vypravěčské dovednosti. Přijďte si vyzkoušet základní techniky, poslechnout si příběhy a přesvědčit se na vlastní kůži, co to ten storytelling vlastně je a že vyprávět svede opravdu každý.
Počet účastníků není omezen.

Martin Hak: „Ale o čem to, kruci, opravdu je?“
Dílna pro ty, kteří se ve své práci setkávají s příběhy v podobě živého vyprávění nebo textu, audio či video díla a podobně a rádi by takové dílo použili „za nějakým účelem“. Třeba ve škole, doma, v práci... Říkáte si občas „to by se hodilo pro tu mou třídu v matematice“ nebo „kdyby tohle četl můj šéf“ nebo „co by tomu příběhu asi řekli kolegové ve sborovně“? Přijďte. Zjistíte, jak jednoduše příběhům rozumíme a k čemu mohou být za jistých okolností opravdu dobré, případně k čemu opravdu ne. Podíváme se jemně na několik vybraných příběhů okem přesným a hlavně z jiného úhlu a v jiném čase než divák, posluchač, čtenář... Uvidíte, že se začnou dít neuvěřitelné věci. Spatříte souvislosti, významy, tematické mosty, trsy motivů…, o kterých jste doposud neměli tušení, přesto, že „ten příběh“ znáte od dětství.
S nástroji jemné vypravěčské dramaturgie je připraven a těší se lektor a vypravěč příběhů Martin Hak.
max. počet účastníků: 14

14.00–17.00
Martin Hak: „A najednou uviděl, jak...“
Základem vypravěčského výkonu je jasnost a srozumitelnost obrazů, z nichž se skládá děj vyprávěného příběhu. V této dílně se budeme cvičit v umění obrazotvorby. Vítán je každý, kdo se chce podívat a vyzkoušet si vybrané prostředky (nástroje), kterými vypravěč v hlavách posluchačů tvoří své dílo tak, aby se všichni přítomní měli možnost dívat, nechat se vést, prožívat, být pozorní, přemýšlet, rozumět a hlavně... být v obraze. :-)
Na setkání plné tvorby, smíchu a vlastních pokusů s obrazotvorbou se těší lektor a vypravěč příběhů Martin Hak.
Max. počet účastníků: 14

Markéta Holá (Storytelling CZ): Učme (se) příběhem
Poslouchat příběhy je zábava. Příběhy nás mohou hodně naučit, aniž bychom si uvědomili, že se vlastně učíme. A stejné je to s jejich vyprávěním. Ale někdy se může zdát těžké najít příběh, začít vůbec vyprávět. Děti většinou s vyprávěním potíž nemají, spustí fantazii a povídají, ale někdy se do toho tak zamotají, že netuší, kudy ven. Workshop je změřený na zapojení příběhů do práce s menšími dětmi. Na vlastní kůži si vyzkoušíme, jak jednoduché je najít příběh všude kolem. Cvičení a hry vám také ukáží, jak u dětí rozvíjet schopnost vyprávění i naslouchání.
Především pro pedagogy MŠ a ZŠ
max. počet účastníků: 10


Na workshopy není nutné se přihlašovat, registrace proběhne před začátkem seminářů. Počet účastníků je ale omezený, takže pokud si chcete s jistotou rezervovat své místo, udělejte tak v přihlašovacím formuláři zde.

18.00–18.45
Slovosledi: A všecko je to pravda!
Bezbřeze fantastické vyprávění podle romských pohádek.
„Za týden přijde nejmladší bratr k jednomu kameni. Kouká, z kamene je udělána husa. Protože byl unavený, usedl na ni. Jak na ni sedl, vznesla se s ním tři sta metrů, ta kamenná husa. Byla to totiž jeho babička. Byla tak silná, že když udeřila zobákem do skály, vylomila do ní díru.“ Nevěříte? To ještě nic není. A všecko je to pravda! Jen si to nechte vyprávět.
Vypráví: Eva Burešová a Marie Švestková

19.30–21.00
STORYSLAM – antisoutěž ve vyprávění na téma „PROMĚNY“
Každý odvážný vypravěč se může přihlásit a povyprávět 5minutový příběh, za který dostane zasloužené příběhové dárky.
STORYSLAM je utkání ve vyprávění příběhů, které vzniklo roku 2001 v New Yorku. Náš STORYSLAM oslavuje Světový den vyprávění po celém světě. Vypravěči předstoupí před publikum s příběhem na letošní téma „Proměny“. Každý ze zúčastněných si vylosuje cenu – odměnu za jeho vypravěčskou odvahu.
Přijďte vyprávět nebo poslouchat anebo obojí!

Více informací a přihlášení na e-mailu info@story-telling.cz nebo zde. Stačí ale i přijít a vyprávět bez přihlášení!

 

Storytelling o.s., info@story-telling.cz, +420 728 538 137 | www.story-telling.cz | design Adéla Sobotková | programming Zdeněk Vévoda